Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nightwish

-je finská metalová kapela, skupina vznikla v roce 1996. Tuomas Holopainen  operní zpěvačka Tarja Turunen a kytarista Emppu Vuorinen společně nahráli demo, které podle první písně pojmenovali „Nightwish“.Poté se sestava rozšířila o bubeníka  Lorda Juliuse  "Jukku" Nevalainena a baskytaristu Samiho Vänsku. Samiho po pár letech nahradil Marco  HietalaNamísto Tarji, která byla nakonec (r.2005 ) z kapely vyloučena, byla v květnu 2007 oznámena nová zpěvačka, Švédka Anette Olzon.

-správná definice hudebního stylu Nightwish je sporná. O skupině se tvrdí, že je to zčásti heavy metal , symphonic metal a power metal.Symphonic metalová definice je založená na tom, že Nightwish používají nástroje a styl zpěvu z klasické hudby a filmových melodií. Povznášející fantasy témata, epická atmosféra, vysoké vokály, kytarová a klávesová sóla a rychlý, melodický styl hudby, zvláště na posledních třech albech zařazuje Nightwish k power metalu.Zasněná fantasy témata starších Nightwish byly postupně nahrazeny gothičtějšími obrazy dějě.

NEJ HITY: -The Carpenter

                   -Nemo

                   -Amaranth

                   -Bye Bye Beautiful

                   -The Islander

                   -Wish I Had an Angel

Obrazek

 

Epica

-je nizozemská symphonic metalová skupina, která dává důraz na operní prvky kombinované s typickým death metalovým chrapotem. Zakládajícím členem je kytarista a zpěvák Mark Jansen  který kapelu založil těsně po svém odchodu z After Forever .Na konci roku 2002 opustil Mark Jansen  After  Forever  kvůli neshodám v tvorbě a začal hledat muzikanty k založení nového projektu, zpočátku pojmenovaného Sahara Dust. Na začátku roku 2003 počítala kapela s Helenou Michaelsenovou jako svou frontwomankou, ale ta byla po krátké době vystřídaná do té doby neznámou mezzo-sopranistkou Simonou  Simonsovou, Jansenovou přítelkyní. Kapelu doplnili kytarista Ad Sluijter , bubeník Jeroen Simons, bassista Yves Huts a klávesista Coen Janssen . Změnili si jméno na Epica, inspirováni albem Epica od americké formace Kamelot.Epica poté sestavila sbor - složený z šesti mužů a šesti žen - a smyčcový orchestr  - troje housle , dvě violy, dvě violoncella  a kontrabas  - který měl hrát s nimi.

NEJ HITY: -Quietus

                   -Feint

                   -The Phantom Agony

                   -Cry for the Moon

                   -Solitary Ground

 

Obrazek

Sirenia

-je  norská hudební skupina hrající symphnický gothic  metal. Skupina vznikla v roce 2001 v norském Stavangeru .

Sestava:

 • Morten Veland – zpěv, kytara; príležitostně baskytara, klávesy a bicí
 • Jonathan A Perez – bicí
 • Björn Landa – kytara
 • Ailyn - zpěv

NEJ HITY:  - My Mind's Eye

Obrazek

 

Within Templation

- je nizozemská gothic metalová skupina. Typicky metalové nástroje jsou zde doplněny o zpěv zpěvačky  Sharon den Andel. Skupina byla založena v roce 1996 členy RobertemWesterholtem a Sharon den Adel. Oba zakladatelé patřili do skupiny "The Circle". První album vyšlo v roce 1997 a nese název "Enter". Po vydání prvního alba vystoupila skupina Within Temptation na festivalu Dynamo Open Air, což bylo jejich páté vystoupení. V roce 1998 koncertovali v Belgii, České republice a Německu. V ten samý rok vydali mininahrávku "The Dance", v jedné z písní tohoto alba si zazpíval Sharonin přítel Robert Westerholt, na jiné nahrávce se bohužel už neobjevil. Poté si dali pauzu s koncertováním, aby Robert a Sharon mohli dostudovat vysokou školu.V roce 2000 vydali sve průlomové album "Mother Earth" a opět začali koncertovat. V roce 2003 skupina přešla k labelu GUN/BMG. Tn vydal reedici alba "Mother Earth" a v roce 2004 vydali album "The Silent Force" , kterébylo nahráno s osmdesátičlenným moskevským orcgestrem. 

Sestava:

 • Sharon den Adel - zpěv (1996-)
 • Robert Westerholt - kytara (1996-)
 • Ruud Adrianus Jolie - kytara (2001-)
 • Jeroen van Veen - basová kytara (1996-)
 • Martijn Spierenburg - klávesy (2001-)
 • Stephen van Haestregt - bicí) (2002-)
 • NEJ HITY : -Mother Earth

                      -Memories

                      -Frozen

                      -The Howling

                      -Ice Queen

                      -Our Farewell

  Obrazek

   

   

  Therion

  je švédská  metalová  kapela založená roku 1987 Christoferem Johnssonem . Její jméno pochází z řeckého therion (θηρίον), což znamená šelma ve smyslu biblické Apokalypsy ; Johnsson je převzal z názvu alba švýcarské black metalové kapely Celtic Frost  To Mega Therion (velká šelma)Původně skupina hrála death metal , avšak později začala do své hudby přimíchávat i orchestrální prvky v podobě chórů a klasické hudby, což postupně vedlo až ke změně v kapelu symphonicko-metalovou. S tím souvisí i řada změn v obsazení kapely.Hudba Therionu je inspirována mytologiemi, okultismem, magií a tradicemi; texty píše většinou Thomas Karlsson , zakladatel a vůdce magického řádu Dragon Rouge, jehož je Johnsson členem.

   

NEJ HITY: -Son of The Staves Of Time

                   -Lemuria

                   -Midgard

                   -Abraxas

                   -The Siren of the Woods

Obrazek


 

Lordi

-je hard rocková  a heavy metalová skupina z finského Rovaniemi , vítězové Eurovision Song Contest  v roce 2006. Jsou známi zejména svými kostými a lyrickými motivy.Obskurní kostýmy jsou součástí vzhledu skupiny. Členové skupiny se odmítají fotografovat a dokonce i podávat rozhovory bez nich. Před Eurovision Song  Contest roku 2006  v Řecku se nechávali fotografovat a dávali rozhovory v kompletních kostýmech u bazénu na přímém slunečním světle. Publikování fotografií členů v novinách považuje skupina za urážky a pokusy zničit jejich image

Sestava:

Mr. Lordi - Zpěv (1996-současnost) (Tomi Petteri Putaansuu)
Amen - Elektrická kytara (1996-současnost) (Jussi Sydänmaa)
Kita - Bicí (2000-současnost) (Sampsa Astala)
OX - Basová kytara (2005-současnost) (Samer el Nahhal)
Awa - Klávesy (2005-současnost) (Leena Peisa)

NEJ HITY: -Hard Rock Hallelujah

                   -Blood Red Sandman

                   -Devil Is A Loser

                   -Would You Love A Monsterman?

                   -Supermonstar

                   -Dinamite Tonite

Obrazek

 

HammerFall

je  švédská  heavy  metalová  kapela, která působí nejvíce v Německu. Vznikla v roce 1993. Kapelu založili Oscar  Dronjak a Jesper Strőmblad. Kapela zprvu představovala typ lokálních kapel, které nemají stálé obsazení a ve kterých se členové střídají jako na běžícím pásu. Zlom pro kapelu nastal v roce 1996 , kdy z osobních důvodů odešel tehdejší zpěvák Mikael Stanne a jeho místo zabral Joacim Cans, který je v kapele dodnes.od té doby o heavy metalu hovoří o jako znovuzrozeném stylu.

Sestava:

       

 •  Joasim Cans –  Zpěv (1996 - současnost)
 • Oscar Dronjak  – Kytara , doprovodný zpěv (1993 - současnost)
 • Pontus Norqren  –  Kytara (2008 - současnost)
 • Fredrik Lasoon  – Baskytara , doprovodný zpěv (1994-1997, 2007 - současnost)
 • Anders johansson  –  Bicí (1999 - současnost)

 NEJ HITY: - Natural High

                    - Hearts on Fire

                    - Last Man Standing

                    - Any Means Necessary

                    - Blood Bound